F24.06.2014 nr 859
Forskrift om stønad til dekning av utgifter til undersøkelse og behandling hos psykolog [OPPHEVET]
2015-07-03
Hjemmel: Fastsatt av Helse- og omsorgsdepartementet 24. juni 2014 med hjemmel i lov 28. februar 1997 nr. 19 om folketrygd (folketrygdloven) § 5-7 femte ledd og § 22-2 andre
ledd.
Endret ved F10.07.2014 nr. 970 i kraft straks. Opphevet ved F26.06.2015 nr. 794 i kraft 01.07.2015.
Kapittel I. Regler
§ 1.
1. Det ytes stønad til dekning av utgifter til undersøkelse og behandling hos psykolog når undersøkelsen og behandlingen skjer i forbindelse med sykdom som trygden ellers er stønadspliktig for.
Stønaden ytes etter takstene i kapittel II. Ved behandling av barn og ungdom under 18 år og ved behandling av pasienter med HIV-infeksjon ytes det stønad etter honorartakstene.
2. Denne forskriften gjelder ikke når en psykolog foretar undersøkelse eller behandling i en helseinstitusjon hvor vedkommende er ansatt.
§ 2.
Det er et vilkår for rett til stønad at undersøkelsen og behandlingen skjer hos psykolog som er godkjent spesialist i klinisk psykologi. Vilkåret om norsk spesialistgodkjenning gjelder ikke for psykologer fra andre EØS-stater som yter midlertidige tjenester i Norge, jf. forskrift 8. oktober 2008 nr. 1130 om autorisasjon, lisens og spesialistgodkjenning for helsepersonell med yrkeskvalifikasjoner fra andre EØS-land.
Det er videre et vilkår at medlemmet er henvist fra lege eller fra barnevernsadministrasjonens leder. Dette gjelder likevel ikke for opptil tre utredende undersøkelser eller samtaler, se merknad til takst 10 a–d og f.
§ 3.
Det ytes bare stønad for undersøkelse og behandling hos en psykolog i forbindelse med den samme sykdommen. Det kan gjøres unntak hvis det foreligger spesielle forhold som tilsier det. Saken må i så fall forelegges Helsedirektoratet eller det organ Helsedirektoratet bestemmer på forhånd.
§ 4.
Ved krav om stønad skal medlemmet legge fram spesifisert regning med oppgave over antall undersøkelser eller behandlinger og dato for disse på blankett fastsatt av Helsedirektoratet eller det organ Helsedirektoratet bestemmer. Regningen skal være kvittert av psykologen.
§ 5.
Psykologen plikter å føre journaler og kartotek for å kunne gi de opplysninger og oversikter som Helsedirektoratet eller det organ Helsedirektoratet bestemmer krever, og plikter for øvrig å følge gjeldende bestemmelser i folketrygdloven og i forskrifter som er gitt med hjemmel i denne loven.
§ 6.
Helsedirektoratet eller det organ Helsedirektoratet bestemmer kan inngå avtale med en psykolog om direkte oppgjør, jf. folketrygdloven § 22-2andre ledd. Stønaden utbetales da direkte til psykologen, som ikke kan kreve av medlemmet den delen av honoraret som trygden dekker.
§ 7.
Hvis medlemmet på grunn av sin helsetilstand ikke kan møte fram på behandlingsstedet, dekker det regionale helseforetaket reiseutgiftene for psykologen etter lov 2. juli 1999 nr. 61 om spesialisthelsetjenesten m.m. § 2-1aførste ledd nr. 6.
Folketrygden yter reisetillegg i samsvar med reglene og takstene i kapittel II. Reisetillegg utbetales direkte til psykologen mot innsending av spesifisert regning.
Kapittel II. Takster
Takstene omfatter nødvendig for- og etterarbeid, journalføring etc. Når det gjelder takstene 10 og 21–25, angir tidsangivelsen den tiden pasienten er til stede ved undersøkelsen/behandlingen. Takstene kan ikke utløses for undersøkelse eller behandling utført av hjelpepersonell.
Det godtgjøres bare for én konsultasjon per dag. Ved kombinasjon av individuell behandling og enten gruppebehandling eller psykoterapeutisk familiearbeid på samme dag, kan to konsultasjoner godtas.
Forkortelser:
Hon. - står for honorar, og angir takstbeløpet i kroner.
Ref. - står for refusjonsandel.
Egen. - står for egenandel.
Merk. - står for merknad.
Rep. - står for repetisjon.
Repetisjoner:
0 - betyr at taksten ikke kan repeteres i samme konsultasjon.
Rep. – betyr at taksten kan repeteres flere ganger i samme konsultasjon. Står det i stedet et tall, kan taksten repeteres dette antall ganger i samme konsultasjon.
Ugyldig takstkombinasjon - betyr at taksten ikke kan kombineres med de opplistede takstene i samme konsultasjon.
Takster fra 1. juli 2014
A. Utredende samtaler hos psykolog
B. Undersøkelse hos psykolog
C. Behandling hos psykolog
D. Øvrige takster
E. Undersøkelse eller behandling i pasientens hjem – reisetillegg
A. Utredende samtaler hos psykolog
Takst |
Tekst |
Hon. |
Ref. |
Egen. |
Merk. |
Rep. |
10a |
Utredende undersøkelse/samtale pr. gang, minst 1 time |
575 |
255 |
320 |
A1 |
0 |
10b |
Utredende undersøkelse/samtale pr. gang, minst ½ time |
365 |
45 |
320 |
A1 |
0 |
10c |
Utredende undersøkelse/samtale pr. gang, minst 2 timer |
1105 |
465 |
640 |
A1 |
0 |
10d |
Utredende undersøkelse/samtale pr. gang, minst 3 timer |
1582 |
622 |
960 |
A1 |
0 |
10e |
Tillegg for behandling av akutt psykisk krise pr. gang |
340 |
340 |
0 |
A1 |
0 |
10f |
Utredende undersøkelse/samtale pr. gang, minst 1 ½ time. |
855 |
376 |
479 |
A1 |
0 |
Merknad A1
Det er et vilkår at det foreligger henvisning fra lege eller barnevernsadministrasjonens leder. Stønad ytes likevel for inntil tre undersøkelser eller samtaler uten forutgående henvisning. Taksten kan utløses også der utredende undersøkelse/samtale er nødvendig i det videre behandlingsopplegget.
Takst 10a–d og f kan også benyttes ved behandling av akutte kriser. Taksten er da ment for førstegangsbehandling i en særlig akutt situasjon som forårsaker store påkjenninger. Stønad ytes etter honorartakster for inntil tre behandlinger. Det ytes i tillegg stønad etter takst 10e. Takst 10e kan maksimalt utløses tre ganger ved akutt krise. Taksten kan ikke brukes ved senere oppfølging etter den akutte fasen. For at taksten skal utløses på nytt, må det oppstå en ny akutt krise.
B. Undersøkelse hos psykolog
Takst |
Tekst |
Hon. |
Ref. |
Egen. |
Merk. |
Rep. |
11 |
Intelligensvurdering/evnevurdering |
1017 |
1017 |
0 |
B1, B2 |
0 |
12 |
Spesielle funksjonsundersøkelser |
434 |
434 |
0 |
B1, B3 |
Rep. |
13 |
Miljøvurdering |
642 |
642 |
0 |
B1, B4 |
0 |
18 |
Personlighetsvurdering |
1315 |
1315 |
0 |
B1, B5 |
0 |
19 |
Nevropsykologisk undersøkelse |
1537 |
1537 |
0 |
B1, B6 |
0 |
Merknad B1
En av undersøkelsestakstene kan benyttes én gang ved utredende samtale uten henvisning fra lege.
Takstene kan ikke utløses ved utelukkende å bruke informasjon som er innhentet ved bruk av tester som inngår i andre undersøkelser. Det forutsettes at det settes av egen tid til direkte pasientkontakt for innhenting av informasjon. Psykologen kan ikke utløse 10-takster eller 20-takster for tid medgått til informasjonsinnhenting til bruk i undersøkelser som utløser takstene 11–19.
Bruk av takstene 11–19 for testing utført av hjelpepersonell forutsetter at psykologen benytter tid på å tolke dataene. Psykologen må være tilgjengelig for råd og veiledning. Det er en forutsetning at psykologen har vurdert pasienten og gitt hjelpepersonellet instruksjon om hvilke undersøkelser som skal foretas. Hjelpepersonell kan bare foreta testing og scoring på psykologens faste kontor, jf. driftstilskuddsavtalen, ved bruk av takstene.
Merknad B2
Det er det samlede arbeidet med intelligens-/evnevurderingen som honoreres, uavhengig av hvilke kartleggingsmetoder som benyttes, eller om det benyttes flere kartleggingsmetoder.
Taksten kan benyttes inntil to ganger per kalenderår.
Merknad B3
Taksten gjelder kartlegging av enkeltfunksjoner og kan kun utløses én gang per funksjon som utredes, uavhengig av om det benyttes flere kartleggingsverktøy.
Taksten kan benyttes inntil fire ganger per kalenderår. Dersom det i særskilte tilfeller er behov for ytterligere bruk av taksten, må dette begrunnes på regningen.
Merknad B4
Taksten kan benyttes inntil fire ganger per kalenderår.
Merknad B5
Det er det samlede arbeidet med personlighetsvurderingen som honoreres, uavhengig av om det benyttes en eller flere kartleggingsmetoder eller tester.
Taksten kan benyttes inntil tre ganger per kalenderår.
Merknad B6
For å kunne utløse taksten må det foreligge mistanke om nevropsykologisk/kortikal funksjonssvikt og/eller hjerneskade.
Taksten kan benyttes inntil to ganger per kalenderår.
C. Behandling hos psykolog
Takst |
Tekst |
Hon. |
Ref. |
Egen. |
Merk. |
Rep. |
21a |
Psykoterapi av barn, minst 1 time |
685 |
685 |
0 |
C1 |
0 |
21b |
Psykoterapi av barn, minst ½ time |
345 |
345 |
0 |
C1 |
0 |
21c |
Psykoterapi av barn, minst 2 timer |
1365 |
1365 |
0 |
C1 |
0 |
21d |
Psykoterapi av barn, minst 3 timer |
2050 |
2050 |
0 |
C1 |
0 |
21e |
Psykoterapi av barn, minst 1 ½ time |
1025 |
1025 |
0 |
C1 |
0 |
21f |
Psykoterapi av barn, minst 2 ½ time |
1705 |
1705 |
0 |
C1 |
0 |
21g |
Psykoterapi av barn, kun foresatte til stede, minst 1 time |
685 |
685 |
0 |
C1, C5 |
0 |
21h |
Psykoterapi av barn, kun foresatte til stede, minst 1,5 time |
1025 |
1025 |
0 |
C1, C5 |
0 |
21i |
Psykoterapi av barn, kun foresatte til stede, minst 2 timer |
1365 |
1365 |
0 |
C1, C5 |
0 |
22a |
Psykoterapi, minst 1 time |
496 |
176 |
320 |
C2 |
0 |
22b |
Psykoterapi, minst ½ time |
348 |
28 |
320 |
C2 |
0 |
22c |
Psykoterapi, minst 2 timer |
983 |
343 |
640 |
|
0 |
22d |
Psykoterapi, minst 3 timer |
1476 |
516 |
960 |
|
0 |
22e |
Psykoterapi, minst 1 ½ time |
734 |
255 |
479 |
|
0 |
22f |
Psykoterapi, minst 2 ½ time |
1224 |
425 |
799 |
|
0 |
23a |
Psykoterapeutisk familiearbeid, minst 1 time |
676 |
356 |
320 |
C3 |
0 |
23b |
Psykoterapeutisk familiearbeid, minst ½ time |
379 |
59 |
320 |
C3 |
0 |
23c |
Psykoterapeutisk familiearbeid, minst 2 timer |
1283 |
643 |
640 |
C3 |
0 |
23d |
Psykoterapeutisk familiearbeid, minst 3 timer |
1908 |
948 |
960 |
C3 |
0 |
23e |
Psykoterapeutisk familiearbeid, minst 1 ½ time |
970 |
491 |
479 |
C3 |
0 |
23f |
Psykoterapeutisk familiearbeid, minst 2 ½ time |
1596 |
797 |
799 |
C3 |
0 |
24a |
Gruppeterapi, minst 2 timer, inntil 8 deltakere |
105 |
105 |
0 |
|
0 |
24b |
Tillegg pr. deltaker |
320 |
0 |
320 |
|
7 |
24c |
Gruppeterapi, minst 3 timer, inntil 8 deltakere |
191 |
191 |
0 |
|
0 |
24d |
Tillegg pr. deltaker |
479 |
0 |
479 |
|
7 |
25a |
Nevropsykologisk behandling, minst 1 time |
556 |
236 |
320 |
C4 |
0 |
25b |
Nevropsykologisk behandling, minst ½ time |
359 |
39 |
320 |
C4 |
0 |
25c |
Nevropsykologisk behandling, minst 2 timer |
1065 |
425 |
640 |
C4 |
0 |
25d |
Nevropsykologisk behandling, minst 3 timer |
1600 |
640 |
960 |
C4 |
0 |
25e |
Nevropsykologisk behandling, minst 1 ½ time |
799 |
320 |
479 |
C4 |
0 |
25f |
Nevropsykologisk behandling, minst 2 ½ time |
1330 |
531 |
799 |
C4 |
0 |
26 |
Psykologisk rådgivning til pasient pr. telefon, minst 15 min. |
120 |
120 |
0 |
C6 |
0 |
27 |
Tillegg for de 6 første konsultasjonene for nyhenviste pasienter. Taksten krever samtidig bruk av en av takstene 10a–d eller
f, 21a–i, 22a–f, 23a–f, eller 25a–f. |
160 |
160 |
0 |
C7 |
0 |
Merknad C1
Taksten gjelder for behandling av barn under 18 år.
Merknad C2
Taksten kan benyttes ved terapeutisk arbeid pr. telefon eller pr. brev ved pågående behandlingsopplegg. Regningen merkes "pr. tlf." eller "pr. brev".
Merknad C3
For å kunne benytte taksten kreves minst to personers tilstedeværelse i tillegg til psykologen. Takst 23a–f kan også benyttes ved behandling av akutt psykisk krise. Taksten er da hovedsakelig ment for førstegangsbehandling i en særlig akutt situasjon som forårsaker store påkjenninger. Stønad ytes etter honorartakster for inntil tre behandlinger. Det ytes i tillegg stønad etter takst 10e.
Merknad C4
For å kunne benytte taksten må det foreligge påvist nevropsykologisk/kortikal funksjonsavvik og/eller hjerneskade.
Merknad C5
Taksten kan benyttes når kun foresatte er til stede, og formålet med kontakten er klart terapeutisk i forhold til behandling av barnet.
Merknad C6
Det må foreligge henvisning fra lege.
Taksten omfatter ikke timebestillinger, avbestillinger og enkle forespørsler. Det forutsettes et psykologfaglig arbeid.
Merknad C7
Taksten kan utløses for de seks første konsultasjonene av nyhenviste pasienter. Taksten kan utløses på nytt dersom pasienten henvises på nytt og det har vært et opphold i behandlingen på minimum seks måneder.
D. Øvrige takster
Takst |
Tekst |
Hon. |
Ref. |
Egen. |
Merk. |
Rep. |
31 a |
Rådgivning overfor behandlende instans med henblikk på det videre behandlingsopplegg (minst 1 time) |
600 |
600 |
0 |
D1, D2 |
0 |
31b |
Rådgivning overfor behandlende instans med henblikk på det videre behandlingsopplegg (minst ½ time) |
300 |
300 |
0 |
D1, D2 |
0 |
31c |
Rådgivning overfor behandlende instans med henblikk på det videre behandlingsopplegg (minst 2 timer) |
1200 |
1200 |
0 |
D1 |
0 |
31d |
Rådgivning overfor behandlende instans med henblikk på det videre behandlingsopplegg (minst 3 timer) |
1800 |
1800 |
0 |
D1 |
0 |
31e |
Rådgivning overfor behandlende instans med henblikk på det videre behandlingsopplegg (minst 1 ½ time) |
900 |
900 |
0 |
D1 |
0 |
31f |
Rådgivning overfor behandlende instans med henblikk på det videre behandlingsopplegg (minst 2 ½ time) |
1500 |
1500 |
0 |
D1 |
0 |
32 |
Nødvendig samtale med pårørende eller foresatte ved psykologisk undersøkelse og behandling |
525 |
525 |
0 |
|
0 |
33a |
Møtegodtgjørelse med reisetid når psykologen deltar i samarbeid med helse-, skole- og/eller sosialfaglig personell som ledd
i et behandlingsopplegg for enkeltpasienter, herunder i samarbeidsmøter i regi av NAV. Beregnes for arbeid i inntil ½ time.
Taksten dekker også praksisutgifter. Taksten kan ikke benyttes i forbindelse med samarbeid internt i tverrfaglige medisinske
sentre og lignende |
590 |
590 |
0 |
D3 |
0 |
33b |
Senere pr. påbegynt halvtime |
590 |
590 |
0 |
D3 |
Rep. |
40 |
Tillegg for undersøkelse/behandling av døve, språksvake og fremmedspråklige i de tilfeller det er nødvendig med tolk. Taksten
kan utløses en gang per dag per pasient eller per gruppe. Taksten krever samtidig bruk av en av takstene 10a–d eller f, 11,
18, 19, 21a–i, 22a–f, 23a–f, 25a–f eller 32. |
220 |
220 |
0 |
|
0 |
Merknad D1
Taksten utløses for hver enkelt rådgivning, og ikke for samlet rådgivning. Det må framgå av regningen hvilken instans/person som har mottatt rådgivning og tidspunktet for rådgivningen. Taksten kan også benyttes til annet arbeid i forbindelse med innleggelse i institusjon. Taksten kan ikke utløses ved utarbeiding og oversending av epikrise til henvisende instans.
Merknad D2
Taksten kan også benyttes ved rådgivning overfor behandlingsformidler, dvs. person som i sin stilling skal formidle et behandlingsopplegg fastsatt av psykologen, for eksempel ansatt i barnehage, skole eller sosial institusjon.
Merknad D3
Taksten kan ikke benyttes som godtgjørelse for fast oppsatte samarbeidsmøter, med mindre det gjelder samarbeid om konkrete pasienter. Taksten beregnes for den samlede møte-/reisetid, ikke pr. pasient. Hvilke instanser/personer som har deltatt på møtet og tidspunktet for møtet må framgå av regningen.
E. Undersøkelse eller behandling i pasientens hjem – reisetillegg
Takst |
Tekst |
Hon. |
Ref. |
Egen. |
Merk. |
Rep. |
51 |
Ved undersøkelse eller behandling i pasientens hjem gis det et tillegg til takstene. |
148 |
148 |
0 |
E1 |
0 |
52a |
I tillegg ytes det reisetillegg etter følgende satser: |
6 |
6 |
0 |
E1 |
Rep. |
52b |
Reise med annet transportmiddel (herunder til fots) pr. påbegynt halve time. Ved beregningen slås tiden for fram- og tilbakereisen
sammen. |
158 |
158 |
0 |
E1 |
Rep. |
Merknad E1:
Beregningsgrunnlaget for reisetillegget er antall tilbakelagte kilometer. Ved beregning av veglengden avrundes samlet antall kilometer ved fram- og tilbakereisen til nærmeste antall hele kilometer.
Ved sykebesøk på landet i en avstand (tur) av mindre enn 1 kilometer fra psykologens kontor (bolig) ytes ikke reisetillegg selv om befordringsmiddel er benyttet. Det samme gjelder – med unntak av hjemmebehandlingstillegget – ved sykebesøk i byer og bymessig bebygde strøk, se § 5 i forskrift om dekning av utgifter til transport av helsepersonell m.m. i forbindelse med reise for å foreta undersøkelse eller behandling.
Kapittel III. Tilskudd til fellesformål for psykologer
Folketrygden yter i perioden 1. juli 2014 til 30. juni 2015 1 704 000 kroner til Fond for videre- og etterutdanning av psykologer i privat praksis.
Kapittel IV. Ikrafttredelse
Forskriften trer i kraft 1. juli 2014. Fra samme dato oppheves forskrift 24. juni 2013 nr. 753 om stønad til dekning av utgifter til undersøkelse og behandling hos psykolog.
F10.07.2014 nr. 970 i kraft straks. Kapittel II takst 12 og 13 er endret. Før endring:
Takst |
Tekst |
Hon. |
Ref. |
Egen. |
Merk. |
Rep. |
|
B. Undersøkelse hos psykolog |
|
|
|
|
|
12 |
Spesielle funksjonsundersøkelser |
434 |
434 |
0 |
B1, B3 |
Rep. |
13 |
Miljøvurdering |
642 |
642 |
0 |
B1, B4 |
0 |
F10.07.2014 nr. 970 i kraft straks. Kapittel II takst 27 er endret. Før endring:
Takst |
Tekst |
Hon. |
Ref. |
Egen. |
Merk. |
Rep. |
|
C. Behandling hos psykolog |
|
|
|
|
|
27 |
Tillegg for de 6 første konsultasjonene for nyhenviste pasienter. |
160 |
160 |
0 |
C7 |
0 |
F10.07.2014 nr. 970 i kraft straks. Kapittel II takst 40 er endret. Før endring:
Takst |
Tekst |
Hon. |
Ref. |
Egen. |
Merk. |
Rep. |
|
D. Øvrige takster |
|
|
|
|
|
40 |
Tillegg for undersøkelse/behandling av døve, språksvake og fremmedspråklige i de tilfeller det er nødvendig med tolk. Taksten
kan utløses en gang per dag per pasient eller per gruppe. |
220 |
220 |
0 |
|
0 |